Foto Muhabiri

Bu siteyi, güncel internet tarayıcıları ile en iyi şekilde görüntüleyebilmek için
Internet Explorer'ı, size uygun çözünürlüğe ayarlayarak kullanınız.
gazetecilikhayalim@gmail.com

Orhan Veli'den...

Neler yapmadık
şu vatan için
Kimimiz öldük;
Kimimiz nutuk söyledikTürkiye'deki milliyetçilik olgusu, gazeteci cinayetleri ve Dink cinayeti sürecinde medyanın kamuoyu üzerindeki etkisini sorgulayan sıra dışı çalışma Postiga Yayınları'ndan çıktı. Gazeteci Şükran Pakkan, akademik temelli araştırma dosyasında Türkiye'de yükselen milliyetçilik zeminini, medyayı ve Dink cinayetini farklı bir gözle irdeliyor. "Neler Yapmadık Şu Vatan İçin", Osmanlı tarihinden itibaren Türk milliyetçiliğinin oluşum ve gelişim süreciyle birlikte, günümüzde geldiği noktayı bilimsel bir çalışma sistemiyle ele alıyor ve Türkiye'deki milliyetçilik zemininin kaynağına iniyor. Türkiye'de yükselen milliyetçilik ikliminin yıllar itibariyle sorgulandığı çalışmada şiddet ve milliyetçilik ilişkisi de çarpıcı örneklerle masaya yatırılıyor.

Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet tarihinin başlangıcından itibaren bugüne kadar öldürülen 63 gazetecinin hikayelerine yer verilen kitapta, katledilen tüm basın mensupları tek tek, çalıştıkları dönemler ve öldürülme nedenleri masaya yatırılarak yeniden günışığına çıkarılıyor. Böylece, Hrant Dink'in öldürüldüğü iklimi, milliyetçilik ve gazetecilerin neden hedef haline geldiği zemininden hareketle sorgulayan Pakkan, dikkatleri bu yöne çekmeyi hedefliyor.

Kitabın asıl amacı, Dink’in hedef haline geliş sürecini masaya yatırmak. Bu doğrultuda, Türkiye çapında yayınlanan tüm yazılı basını tarayan bilimsel bir araştırma yapan Pakkan, öncelikle Dink’in yayın yönetmeni olduğu "Sabiha Gökçen'in 1915 katliamından kurtulan Ermeni çocuklardan biri olduğu" iddiasını içeren haber sonrası yaşanan gelişmeleri masaya yatırıyor. Dink'in 301. madde sanığı olarak medya tarafından kamuoyuna "Türk düşmanı" olarak tanıtılmasından hareket eden kitap, bu dönemden itibaren yayınlanan haber, yorum ve köşe yazılarıyla medyanın nasıl bir etkide bulunduğunu açıkça ortaya koyuyor. Ardından Dink’in öldürülmeden hemen önce ve sonrasında "Agos", "Hürriyet", "Milliyet", "Anadolu'da Vakit", "Türkiye'de Yeni Çağ" ve "Ortadoğu" gazetelerinde ele alınış şeklini ayrıntılarıyla irdeleyen Pakkan, medyanın oluşturulan bu fanatik milliyetçi zemine nasıl bir katkı sağladığını ortaya çıkarıyor. Şükran Pakkan, Dink'in cinayetinde medyanın etkisini ve tutumunu sorguladığı bu araştırma dosyasında, gazetelerin yayın yönetmenlerine de söz hakkı tanıdı ve sözü "savunma"ya da verdi.

Gazeteci cinayetlerinde "tetiği çekenin" değil, "çektirenin" sorgulandığı bu uzun soluklu çalışmada, Dink cinayeti, medya ve milliyetçilik üçgenindeki soru işaretlerine yanıt aranıyor…

Kaynak: CNN Türk
........................................................................................................
Neler Yapmadık Şu Vatan İçin - Kitap Tanıtımı
25 Mart 2012 | Sayfa: Yazılar
Neler Yapmadık Şu Vatan İçin kitabının kapak fotoğrafı
Tabancaları ateşlemeden önce, daha isabetli atış yapmak için tetikte bulunan boşluğu almak gerekir. İşaret parmağıyla tetik hafifçe çekilir, boşluk alınır ve ardından tetiğe yüklenip ateşleme yapılır. Dink'i öldüren silahın tetiğini, fanatik milliyetçi söylemin yarattığı Ogün Samast çekti. Tetik boşluğunu alan ise "medyadaki kışkırtıcı yayınlar"dı.

İşte bu kitap, Hrant Dink cinayetiyle ilgili yayımlanan diğer kitaplardan farklı bir bakış açısı taşıyor. Olaya cinayet soruşturması açısından değil medyanın sorumluluğu cephesinden bakıyor. Milliyetçilik, medya ve Hrant Dink cinayeti arasındaki bağı çok güçlü bir şekilde ortaya koyuyor. Bunu da, çok titiz bir araştırmayla yapıyor.

Gazeteci Şükran Pakkan, Hrant Dink'in ölüm sürecindeki yayınları akademik bir tutarlılıkla incelenmeden önce, tarihten günümüze kadar milliyetçiliğin geçirdiği evreleri ve bu konudaki tartışmaları aktarıyor. Ardından Türkiye’de, milliyetçiliğin Osmanlı’dan günümüze kadar değişen sürecini akıcı bir dille anlatıyor.
Arka Kapaktan...
Kitabın kapak fotoğrafı.
İclâl Aydın
İclâl Aydın'ın bu kitap hakkındaki köşe yazısına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Medya Etiği Nedir?

Kitle iletişim araçlarında çalışanların hem haber hem de eğlence programı hazırlarken dikkate almaları gereken, temeli doğru ya da yanlış tartışmasına dayanan tutumlar ve davranışlar bütünüdür.
Osmanlı Gazeteleri

Havadis alma ve yayma bilinçli organizasyonlarda varolması gereken temel unsurlardandır. Osmanlı Devleti'nde de toplum için her konu üzerine gazete, dergi ve kitap neşri mevcuttur.

Devamı İçin Tıklayınız...
Habercilik

Gazetecinin habercilik görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekir. Bunun için de gazetecinin güvenilir kişi olması zorunludur.

Devamı İçin Tıklayınız...
Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar.
Mustafa Kemal Atatürk
Gazetecilik Hayalim Logo
Gazete Resmi
Gazetecilik Hayalim Twitter Adresi
Paylaş