Foto Muhabiri

Bu siteyi, güncel internet tarayıcıları ile en iyi şekilde görüntüleyebilmek için
Internet Explorer'ı, size uygun çözünürlüğe ayarlayarak kullanınız.
gazetecilikhayalim@gmail.com

Modern Uluslararası Mors Kodu

Modern Uluslararası Mors Kodu, 1848 yılında Alman Friedrich Clemens Gerke tarafından geliştirildi. Bu kod türü ilk kez Hamburg ile Cuxhaven arasında Almanya'da kullanıldı. 1865 yılına dek birtakım küçük değişiklikler yapıldı ve aynı yıl Paris'teki Uluslararası Telgraf Konferansı'nda Uluslararası Mors Kodu olarak kabul edildi.

Bu mors kodu halen yürülükte olan koddur. ITU (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) tarafından kabul edilmiştir.Mors alfabesi, kısa ve uzun işaretler (nokta ve çizgiler) kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntemdir. 1832'de telgraf ile ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturulmuştur. 1837'de kullanılmaya başlanan Mors alfabesi için 1840 yılında patent alımına başvuruldu.

İlk hat ABD'de Baltimore, Maryland ile başkent Washington arasında kuruldu. İlk mesaj incilden bir cümleyi içeriyordu, gönderim tarihi 24 Mayıs 1844 idi. Orijinal mors kodu kısa ve uzun sinyallerin kombinasyonunun bir sayıya karşılık gelmesinden oluşmuştu. Her sayı da bir harfe karşılık geliyordu. Ancak Morse'un bulduğu sistemin kullanımı kolay değildi. Asistanı Veil ile bu konu üzerine ortaklaşa çalışmaya başlayan Morse, bir süre sonra Veil'in önerdiği sistemin daha basit olduğuna ikna oldu. Veil'in sisteminde kısa ve uzun sinyallerin yanı sıra duraklamalar da kullanılıyordu. Bu sistem daha sonra Amerikan Mors Kodu olarak isimlendirildi. Mors kodu; sesli olarak, radyo sinyallerinin açılıp kapatılmasıyla, telgraf tellerinden geçen elektrik akımıyla, mekanik yolla ya da görsel (ışıkların yanıp sönmesi) gibi çeşitli yollarla iletilebilir. Sistem genel olarak Mors alfabesi olarak adlandırılsa da uygulamada İngiliz alfabesi ve buna bağlı noktalama işaretlerini ifade etmek için iki farklı tür mors kodu kullanılmaktadır. Bunların birincisi olan Amerikan Mors Alfabesi, genellikle telgraf sistemlerinde kullanılırken, Uluslararası Mors Alfabesi ise araları görmezden gelerek sadece kısa ve uzun sinyallere göre çalışır.
İletişimin Kilometre Taşı : Mors Alfabesi
20 Mart 2012 | Sayfa: Mors Alfabesi
........................................................................................................
Türkiye Cumhuriyet, Resmi Gazetesi ilk defa 1923 yılında yayımlanmıştır...
Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, verilen yemekte biraraya geldiler.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu 14. yaşını kutluyor...
Sedat Simavi Ödülleri, sahiplerini buldu...
Ülkemiz BasınındanTelgraf Nedir?

Telgraf, iki merkez arasında, aralarında anlaşılmış işaretlerin yardımıyla yazılı haberlerin veya belgelerin iletişimini sağlayan bir telekomünikasyon düzenidir. İptidai hâli, Claude Chappe tarafından 1792 yılında geliştirilmiştir.
Mors Alfabesi

Mors Alfabesi - Latin Harfleri Çeviri Yazılımı
Mors Alfabesine çevirmek istediğiniz yazıyı giriniz:    
Mors Alfabesinde Türkçe karakter yoktur.

Bir telgraf aleti
Bir telgraf aleti.
Sansür

Sansür, çeşitli kavramların çeşitli yollarla kontrol altına alınmasıdır. Genelde hükûmet tarafından uygulanır. En somut amacı toplumu korumak ve geliştirmektir.

Devamı İçin Tıklayınız...
Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar.
Mustafa Kemal Atatürk
Gazetecilik Hayalim Logo
Gazete Resmi
Artiz Gazeteciler - Köşe Yazısı

Türkiye çağ atlarken, gazeteciler başka bir şey atlayacak değildi ya. Gazeteciler, toplumda yazdıkları ile bilinir, öyle tanınırlardı. Gittikleri yerde şimdiki gibi hayran kitleleri oluşmazdı etraflarına. Ya şimdi öyle mi?

Devamı İçin Tıklayınız...
Gazetecilik Hayalim Twitter Adresi
Paylaş