Foto Muhabiri

Bu siteyi, güncel internet tarayıcıları ile en iyi şekilde görüntüleyebilmek için
Internet Explorer'ı, size uygun çözünürlüğe ayarlayarak kullanınız.
gazetecilikhayalim@gmail.com

Habercilik

Gazetecinin habercilik görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekir. Bunun için de gazetecinin güvenilir kişi olması zorunludur.

Devamı İçin Tıklayınız...
Gazetecilik Nedir?

Bir gazete ya da derginin hazırlanmasında ve çıkarılmasında görev alan kişilerdir. Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma işini üstlenmiştir.
Gazete Resmi
Gazete Tarihçesi

İlk haber toplama ve dağıtma gazetesi Roma Senatosu'nca MÖ 59 yılında 2.000 kopya olarak çıkarılıp devletin değişik köşelerine dağıtılan Acta Diurna'dır.

Gazetenin Tarihçesi için tıklayınız...Mors Alfabesi

Herkes gibi ben de dedeme hasretle doluyum. Vefatına değin, âmâlığı dışında ciddi bir rahatsızlığı olmamıştı. Buna rağmen, diğer insanlar gibi yaşamını tek başına idame etme yeteneğine haizdi. Hatta bazılarının eline hiç yakışmayan çekiç ve çivi ile, çok rahat bir şekilde basit onarımları bile tamamlardı. Çocuk yaşta olmama karşın, hiçbir zaman dedemi siyah bir şeridin mahkûm ettiğine inanmadım. Zira dedem, hepimizden sağlıklı ve yapmak istediğini muhakkak başaran bir kuvvetle karşımda durmaktaydı. Siyah şerit onu mahkûm değil hâkim kılmıştı…

Devamı için tıklayınız...
Osmanlı Gazeteleri

Havadis alma ve yayma bilinçli organizasyonlarda varolması gereken temel unsurlardandır. Osmanlı Devleti'nde de toplum için her konu üzerine gazete, dergi ve kitap neşri mevcuttur.

Devamı İçin Tıklayınız...
Siyah Şerit - Bir Sansür Hikâyesi
27 Mart 2012 | Sayfa: Yazılar
Gazeteci Şükran Pakkan'ın, akademik temelli kitabı Neler Yapmadık Şu Vatan İçin geçen sene piyasaya çıktı. Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet tarihinin başlangıcından itibaren bugüne kadar öldürülen 63 gazetecinin hikayelerine yer verilen kitapta, katledilen tüm basın mensupları tek tek, çalıştıkları dönemler ve öldürülme nedenleri masaya yatırılarak yeniden günışığına çıkarılıyor.

Devamı için tıklayınız...
Neler Yapmadık Şu Vatan İçin - Kitap Tanıtımı
25 Mart 2012 | Sayfa: Yazılar
Gazeteci olarak ilk tanıdığım insan, büyük halamın eşi rahmetli Asaf Enişte idi. Asaf Ayçıl, o dönemde Cumhuriyet Gazetesi'nde spor yazarlığı yapıyordu. Onu görevinin başında, sadece birkaç kez babamın götürdüğü Kırkpınar yağlı güreşlerinde görmüştüm. Oturaklı adamdı. Eskilerin deyimi ile 'ahkâm' kestiğinde, herkes onu pür dikkat dinlerdi. Ölene dek, kravatsız, takım elbisesiz görmedim hiç Asaf Ayçıl'ı.

Devamı için tıklayınız...
'Artiz' Gazeteciler
20 Mart 2012 | Sayfa: Yazılar
........................................................................................................
.......................................................................................................
........................................................................................................
Uğur Mumcu Vakfı Sanat Galerisi kapılarını açtı...
Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, verilen yemekte biraraya geldiler.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu 14. yaşını kutluyor...
Sedat Simavi Ödülleri, sahiplerini buldu...
Meslekten HaberlerGazeteciliğin, tarihi seyri içerisindeki en önemli merhale şüphesiz telgrafın icat edilmesidir. Fakat iletişimin hızlı ve doğru bir şekilde yapılması, Mors alfabesinin icadı ile mümkün olabilmiştir. Mors alfabesi hakkında detaylı bilgi almak ve latin harflerini, bu kod sistemine çeviren yazılıma ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar.
Mustafa Kemal Atatürk
Gazetecilik Hayalim Logo
Uluslararası engelli simgesi