Medya Derneği
Foto Muhabiri
Bir Muhabir

Bu siteyi, güncel internet tarayıcıları ile en iyi şekilde görüntüleyebilmek için
Internet Explorer'ı, size uygun çözünürlüğe ayarlayarak kullanınız.
gazetecilikhayalim@gmail.com
Eğitim ve Kariyer

Meslek eğitimi, meslek liselerinde Gazetecilik Alanında diploma programında ve yaygın eğitim kurumlarında sertifika programlarıyla verilmektedir. Liseden sonra, yüksek öğrenime geçiş sınavını başaranlar lisan programlarına devam edebilirler ya da meslek yüksek okullarının ilgili bölümüne sınavsız geçiş yapabilirler. Meslek yüksek okulunu bitirenler, dikey geçiş sınavı ile lisans programlarına geçebilirler.Ülkemizde medya, dünya standartlarında yayın yapan ve hızla gelişmeye devam eden bir sektördür. Sektörün, alanında yetişmiş nitelikli eleman ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Yazılı, görsel ve işitsel basın-yayın kuruluşları ülke ekonomisine sağladıkları katkının yanı sıra kamuoyu oluşturma işlevi ile toplumsal ve sosyal gelişmelerde de etkin rol oynamaktadır. Bu durum, medya sektöründe istihdam edilecek kişilerin eğitimlerini daha da önemli bir noktaya taşımaktadır.

      Haberciliğin Altında Yer Alan Meslekler
  • Yazılı Basın Muhabirliği
  • Televizyon Muhabirliği
  • Sayfa Sekreterliği
  • Foto Muhabirliği

Çalışma Ortamı ve Koşulları

Yazılı basın muhabirleri, yazılı basın işletmelerinde ve haber ajanslarında çalışırlar. Genellikle sabit bir çalışma mekânları yoktur. Günün her saatinde aktif olarak çalışabilirler. Genellikle olay yerinde, basın toplantılarında ya da rutin toplantıları takip etmeleri nedeniyle bağlı bulundukları kurum dışında çalışırlar.

Foto muhabirleri, genellikle değişik ortamlarda çalışırlar. Fotoğrafları yayına hazırlama aşamasında masa başında ve bilgisayar ortamında çalışmaktadırlar. Hem gazetecilik kuruluşunda hem de dış sahada genellikle stresli iş koşullarında, bazen görüntü alabilmek için saatlerce beklemek zorunda kalmakta, bazen de çok kısa bir süre içerisinde olayı ya da olay kişisini görüntülemek mecburiyetinde kalmaktadır.

TV muhabirleri, görsel ve işitsel basın işletmelerinde ve haber ajanslarında çalışırlar. Genellikle sabit bir çalışma mekânları yoktur. Günün her saatinde aktif olarak çalışabilirler. Genellikle olay yerinde, basın toplantılarında ya da rutin toplantıları takip etmeleri nedeniyle bağlı bulundukları kurum dışında çalışırlar.

Sayfa sekreterleri, kimi zaman gazete veya matbaada diğer kişilerle aynı ortamı paylaşmakla birlikte kimi zaman da kendilerine ait bir alanda çalışmaktadırlar. Ortam genellikle ışıklı, hareketli, stresli olmaktadır. İşlerini sınırlı zaman içerisinde yetiştirmek durumundadırlar. Masa başında bilgisayar ortamında çalışırlar.(*)

----------------------------------------------------------------------------------
(*)  Gazetecilik Alanı,  MEB Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi, Ankara 2007
Meşakkatlı Bir Saha : Habercilik
25 Mart 2012 | Sayfa: Habercilik
........................................................................................................
Gazetecilik Nedir?

Bir gazete ya da derginin hazırlanmasında ve çıkarılmasında görev alan kişilerdir. Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma işini üstlenmiştir.
Gazetecilik terimi, haberin öğelerini oluşturan "Ne? Ne Zaman? Nerede? Nasıl? Neden? Kim?" sorularını içerir. Günümüzde iletişim fakültelerinde ve bazı habercilik kitaplarında kaynağı belirten "Nereden" unsuru da eklenerek 6N 1K olarak kullanılmaktadır.gazeteciler hep bu kelimeleri kullanır
5N1K

Muhabir

Medyada haberci (reporter) denilen muhabir, klasik olarak haber muhabiri ve foto muhabiri olarak ikiye ayrılır. Sadece röportaj ve görüşme yapan röportaj muhabiri (correspondent), popüler kişilerle görüşür, haftada bir yayınlar. Bu tip muhabirlerin yazıları pazar, pazartesi günleri tam sayfa halinde yayınlanır.

Maktul Gazeteciler

Gazetecilik, objektiflik ekseninde her zaman doğruyu yazmayı gerektirir. Fakat bu 'doğru', halk için böyleyken, halktan soyut yaşayan yahut onları sömüren menfaatçi zihniyet için bir tehlikeden ibarettir.

Devamı İçin Tıklayınız...
Meslek Kuruluşları

Diğer meslek üyeleri gibi gazeteciler de, mesleklerini özgürce yerine getirmek ve dayanışma içerisinde olmak için dernek, sendika ve federasyon biçimlerinde örgütlenmişlerdir.

Devamı İçin Tıklayınız...
Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar.
Mustafa Kemal Atatürk
Gazetecilik Hayalim Logo
Gazete Resmi
Gazetecilik Hayalim Twitter Adresi
Paylaş
Medya Derneği daha demokratik bir toplum için medyanın kalite standartlarının yükseltilmesini teşvik eden, destekleyen ve yönlendiren bir sivil toplum kuruluşudur. Medyada fikir özgürlüğünü, etik ilkeleri, çeşitliliği ve dürüstlüğü savunur. Demokrasinin yanısıra evrensel insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne inanır.
Medya Derneği'nden Gazetecilik Dersleri
20 Mart 2012 | Sayfa: Habercilik
........................................................................................................
Medya Okulu

Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen Medya Okulu’na başvurular başladı. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Medya Okulu’nda farklı alanlarda uzmanlaşmış gazeteciler ders verecek.

Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen Medya Okulu kapılarını ikinci kez açmaya hazırlanıyor.  Toplam 7 hafta sürecek Medya Okulu Eğitim Programı’na medyayı profesyonel olarak tanımak ve sektörde kendini geliştirmek isteyenler katılabilecek.

Bu yıl uygulamalı olarak gerçekleştirilecek ve katılımcıların gruplar halinde haber dosyası hazırlayacağı program 31 Mart’ta başlayacak. 12 Mayıs’a kadar sürecek olan Medya Okulu Eğitim Programı, her cumartesi İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Altunizade Yerleşkesi’nde 12:00 ile 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Örnek Ders: Spor Muhabirliği (Alp Özgen)
Youtube yeniliklerini birbiri ardına hayata geçirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 1080p yani Tam HD desteğini açıklayan dünyanın en çok izlenen video paylaşım sitesi şimdi de yeni bir servisini daha duyurdu.

Bu servisle beraber bundan böyle Youtube kullanıcıları kendi hazırladıkları görüntülü haberleri medya kuruluşları aracılığı ile çok daha geniş kitlelere duyurabilecekler. Medya şirketlerinin, kullanıcılar tarafından hazırlanan ve önem arzeden haberleri direkt olarak haberin hazırlıyıcısı ile irtibata geçerek yayınların anında izlenebilmesi sağlayacak olan bu servis hiç kuşku yok ki en çok medya dünyasının işlerini kolaylaştıracak.

Broadcast Yourself yani 'Kendin Yayınla' sloganıyla hayata geçirilen açık kaynaklı servis, YouTube'a video yükleme özelliğinin doğrudan kendi sitemize dahil edilebilmesiyle sağlanacak. Bunun ertesinde hazırladığımız videoların, YouTube'a anında eklenimi ve başkalarının da bunları Youtube üzerinden doğrudan paylaşabilmesinin yolu açılacak. Örneğin bizim gündem yaratması olası bir habere tanık olmamız ve bunu videoya çekip siteye yüklememizin ertesinde medya kuruluşları, haber ajansları vb. kurumlar bu servis üzerinden yaptıkları taratma esnasında videomuzu bizden isteyip kendi yayın organlarında yayımlayabilecekler.

Kaynak: PC Labs
Youtube'dan herkese gazeteci olma fırsatı: YouTube Direct
Muhabirin El Kitabı
Anadolu Ajansı, Muhabirin El Kitabı'nı Yayımladı

Anadolu Ajansı bizim sesimizdir. Atatürk’ün düşünceleriyle kurulmuş, günümüze kadar ayakta kalabilmiş ulusal haber ajansımızdır. Geçen senelerde Anadolu Ajansı’nın yayımladığı Muhabirin El Kitabı adlı çalışma, bu işe yeni başlayan gazetecilerin bir hayli işine yarayacak türden bilgiler içermektedir. Özenle hazırlanmış bu çalışmayı, kitapçığın aşağıdaki logosuna tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.