Foto Muhabiri

Bu siteyi, güncel internet tarayıcıları ile en iyi şekilde görüntüleyebilmek için
Internet Explorer'ı, size uygun çözünürlüğe ayarlayarak kullanınız.
gazetecilikhayalim@gmail.com
Gazeteci olarak ilk tanıdığım insan, büyük halamın eşi rahmetli Asaf Enişte idi. Asaf Ayçıl, o dönemde Cumhuriyet Gazetesi'nde spor yazarlığı yapıyordu. Onu görevinin başında, sadece birkaç kez babamın götürdüğü Kırkpınar yağlı güreşlerinde görmüştüm. Oturaklı adamdı. Eskilerin deyimi ile 'ahkâm' kestiğinde, herkes onu pür dikkat dinlerdi. Ölene dek, kravatsız, takım elbisesiz görmedim hiç Asaf Ayçıl'ı.

Türkiye çağ atlarken, gazeteciler başka bir şey atlayacak değildi ya. Onlar da çağ atladılar. Gazeteciler, toplumda yazdıkları ile bilinir, öyle tanınırlardı. Gittikleri yerde şimdiki gibi hayran kitleleri oluşmazdı etraflarına. Ya şimdi öyle mi? Eskiden yazı dizileri olurdu, röportajlar yapılırdı 'meşhur' kişilerle. Şimdi gazetecilerden daha meşhur kimse kalmadı ki röportaj yapılacak. Televizyonun da bunda etkisi çok büyük tabii ki.

Eskiden şarkıcıların, sinema sanatçılarının özel hayatı ile alakadar olurken toplum, şimdi gazetecilerin özel hayatı ile meşgul. Gazetecilerin aşkları bile merak edilir oldu. İclâl Aydın'ın aşkları, Hülya Avşar'ın ilişkisinden daha çok merak edilir oldu. Ahmet Hakan'ın Nişantaşı’nda bir önceki akşam, hangi mekânda yemek yediğini, Kadir İnanır'dan daha çok merak eder oldu insanlar. Güzel bakımlı gazeteci kız modası var Ayşe Arman'ın başlattığı. Aşklarını, sevişmelerini yazıyor üstelik bunlar. Ece Vahapoğlu örneğin. Gazeteci. Ama aynı zamanda bayi toplantılarında sunucu. 'Yemekteyiz' programında yarışmacı ünlü. İclâl Aydın. Gazeteci ama dizi oyuncusu. Rasim Ozan Kütahyalı. Gazeteci ama yularını Helin Avşar'a teslim etmiş bir genç konumunda röportaj veriyor. Bu poza benzer bir poz ile Şamil Tayyar da denedi şansını Helin Avşar karşısında.

Gazeteciler eskiden kitaplarını imzalarlardı, artık imzalı resim dağıtıyorlar. Gazeteciliklerinden öte, özel hayatları ile, ilişkileri ile, yaptıkları diğer işler ile gündeme gelenler o kadar çoğunlukta ki. Güzel, bakımlı, akıllı olduğu halde sadece gazeteciliği ile gündemde kalanları sarf-ı nazar ediyorum bu yazdıklarımdan haklı olarak. Örnek mi? Cansu Çamlıbel. NTV'de iken Başbakan ile birlikte gittiğimiz bir yurt dışı gezisinde tanımıştım. Cansu Çamlıbel'i. Çok iyi eğitimli, birkaç dil bilen, özellklerii olan bir gazeteci, güzelliğinin yanında. Enis Berberoğlu, çok iyi bir yöneticilik örneği sergileyerek, Hürriyet’e kazandırdı O'nu. Twitter'da bir soru sordum dün. En 'artiz' gazeteci kim diye? Gelen cevapları aktarıyorum 1 numarada 'Yiğit Oğlan' çıktı. Sonra sırasıyla, Ahmet Hakan, Rasim Ozan Kütahyalı, Fatih Altaylı, İclal Aydın, Ece Vahapoğlu ve Ömür Gedik cevapları geldi. Gazeteciler dizi çekerse, sunuculuk yaparsa, şarkı söylerse, röportaj yapmak işi de Helin Avşar'a kalıyor doğal olarak.

Lütfü TÜRKKAN - lutfu@internethaber.com
http://www.internethaber.com/artiz-gazeteciler-10766y.htm
........................................................................................................
Gazetecilik Nedir?

Bir gazete ya da derginin hazırlanmasında ve çıkarılmasında görev alan kişilerdir. Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma işini üstlenmiştir.
'Artiz' Gazeteciler
20 Mart 2012 | Sayfa: Yazılar
Lütfü Türkkan
Uğur Mumcu Vakfı Sanat Galerisi kapılarını açtı...
Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, verilen yemekte biraraya geldiler.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu 14. yaşını kutluyor...
Sedat Simavi Ödülleri, sahiplerini buldu...
Meslekten HaberlerKöşe yazısının sahibi Lütfü Türkkan.
Foto Muhabirleri
Sansür

Sansür, çeşitli kavramların çeşitli yollarla kontrol altına alınmasıdır. Genelde hükûmet tarafından uygulanır. En somut amacı toplumu korumak ve geliştirmektir.

Devamı İçin Tıklayınız...
Mors Alfabesi

Gazeteciliğin, tarihi seyri içerisindeki en önemli merhale şüphesiz telgrafın icat edilmesidir. Fakat iletişimin hızlı ve doğru bir şekilde yapılması, Mors alfabesinin icadı ile mümkün olabilmiştir.

Devamı İçin Tıklayınız...
Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar.
Mustafa Kemal Atatürk
Gazetecilik Hayalim Logo
Gazete Resmi
Gazetecilik Hayalim Twitter Adresi
Paylaş